Zaznacz stronę

Tytułowy typ transportu zalicza się do gałęzi z cyklu lądowych. Ponadto istnieją – wodny, powietrzny oraz przesyłowy. Bezzasadne wydaje się przyrównywanie do transportu drogowego, gdyż w większości państw odgrywa on kluczową rolę w tej dziedzinie, ale czy to oznacza, że kolej z roku na rok zacznie się wykruszać, aż w końcu przestanie istnieć? Na to i na inne pytania odpowiedź poniżej.

Kraj zlany asfaltem

Ponad 85% ładunków przewożonych w Polsce odbywa się poprzez ciężarówki. Czynników sprawiających, iż taka forma transportu jest najbardziej spopularyzowana jest kilka, ale tym najistotniejszym jest położenie geograficzne. Mowa tu o ruchu tranzytowym odbywającym się w przestrzeni granic Polski. Porusza się tu wiele pojazdów między Europą Zachodnią oraz Południową. Nie należy zapominać o Europie Wschodniej bogatej w wiele złóż, wystarczy wspomnieć choćby takie kraje jak Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan, czy Ukraina. Najbardziej wartościowe szlaki drogowe prowadzą na odcinkach Zgorzelec – Kijów przez Wrocław, Katowice i Kraków, oraz Świecko – Moskwa przez  Poznań, Warszawę, Mińsk.  Jak widać, są to trasy praktyczne, przemierzające kluczowe punkty na mapie Europy Środkowo-Wschodniej. Warto wspomnieć o sieciach dróg i odległościach, które w skali świata nie są przesadnie imponujące, ale wciąż ulegają zwiększeniu i poprawie stanu. W Polsce mamy obecnie około 3250km dróg ekspresowych oraz autostrad, docelowo liczba ta ma sięgać ponad dwa razy tyle – przynajmniej tak mówią plany z roku 2016 dotyczące infrastruktury drogowej.

Kolej – sypialnia transportu

Łączna długość linii kolejowych na terenie naszego kraju wynosi blisko 21tys km. Głównym zarządcą jest organ pt. Polskie Koleje Państwowe należący do przedsiębiorstwa PKP Polskie linie kolejowe. Jeśli chodzi o przewóz pasażerów naczelnym przewoźnikiem jest PKP Intercity wespół z lokalnymi Przewozami Regionalnymi działającymi na konkretnych obszarach, najczęściej województw.  Tu należy wspomnieć także o SKM – Szybkiej kolei miejskiej, która odgrywa istotną rolę na terenie wielkich miast i aglomeracji miejskich. W transporcie towarowym pierwsze skrzypce gra PKP Cargo – jest to obecnie największy w Polsce i drugi w UE operator logistyczny odpowiadający za kolejowe przewozy towarowe.  Transport kolejowy jest ważny ze względu na ważne trasy komunikacyjne o charakterze międzynarodowym. W ich skład wchodzą linie E30, E20 oraz E65.  Łączą odpowiednio Niemcy z Białorusią, Niemcy z Ukrainą, oraz Czechy z wybrzeżem Polski. Aktualnie nowych linii kolejowych na terenie naszego kraju jest jak na lekarstwo, to transport drogowy rozwija się w tempie zastraszającym, natomiast kolej jest niejako sypialnią, która nie ulega innowacjom. Pomimo częstego unowocześnienia taborów, co wiązało się z modernizacją linii jakość oraz szybkość połączeń nie uległa wielkiej poprawie, zwłaszcza w transporcie kolejowo-towarowym.

Twoja kolej

Wpływ na rozbudowę i unowocześnienie transportu kolejowego miało w ostatnich latach kilka czynników, jednak najbardziej skutecznym okazała się organizacja wielkiej imprezy sportowej, jaką było niewątpliwie Euro 2012 organizowane wespół z Ukrainą. W tym samym czasie rozwojowi uległy także autostrady, które stanowią krótszy czas połączeń pomiędzy największymi miastami na terenie kraju. Jest to znaczna przewaga i drastyczna zmiana biorąc pod uwagę minione czasy, gdy auta były swego rodzaju luksusem, a socjalistyczny przemysł rozkwitał głównie dzięki kolei. Od tego trendu odchodzi większość państw – może z wyjątkiem Rosji, której odległości są tak ogromne, że transport drogowy zwyczajnie się nie opłaca, ale czy ów trend przyczyni się do powolnego wymarcia transportu kolejowego na terenie naszego kraju? Istnieje takie prawdopodobieństwo.